Yangın Söndürme Sistemleri

 Sulu Söndürme Sistemleri

Suyun söndürme gücü, antik çağlardan beri bilinmektedir. Dolayısıyla yangın söndürme amacı ile kurulan ilk sistemler, suyu söndürme ajanı olarak kullanan sprinkler sistemleri olmuştur. İlk kurulan söndürme sisteminden günümüze sürekli gelişen ve yangın söndürme açısından etkin bir rol oynayan sprinkler sistemleri yaygın olarak yaşamın devam ettiği tüm alanlarda oluşabilecek (A) ve (C) sınıfı yangınlarda kullanılmaktadır.

Köpüklü söndürme sistemleri, yangın söndürme köpüğünün yanan yüzeyin üzerini örtmesi ile dolayısıyla hava ile temasını keserek yangını söndürmektedirler.

 Köpüklü Söndürme Sistemleri

Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangının oluşabilmesi için yanıcı maddelerin belirli bir sıcaklığa ulaşabilmesi ve ortamda yeterli miktarda oksijen miktarının bulunması gerekmektedir. Temiz bir ortamdaki havada % 20,9 oranında oksijen vardır. Yanma olayının gerçekleşmesi için bu oranın %16'nın altına düşmemesi gerekir. Oksijen oranının %16'nın altına inmesiyle yanma reaksiyonu yavaş yavaş sönmeye yüz tutar. Oksijen oranının %14'ün altına düşmesi halinde yanma sonlanır. 

Günümüzde, endüstriyel tip çoklu pişirme ünitelerinden oluşan mutfaklar büyük yangın riski taşımaktadır. Gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde bu yangınlar, kolayca büyüyerek tesisin tamamına sıçrayabilmektedir.

Mutfak Davlumbaz Sistemi

Yangın Pompaları

Yangi pompa ve çeşitleri